Vestea serii despre David Popovici! Ce a făcut românul la prima competiţie a anului. Repetiţie pentru Jocurile Olimpice

Vestea serii despre David Popovici! S-a aflat ce a făcut românul la prima competiţie a anului. Repetiţie pentru Jocurile Olimpice. Campionul nostru s-a impus la 200 metri liber cu un timp de 1:46,19 s.

David Popovici a început cu dreptul anul 2024. A câştigat cursa de 200 de metri din competiţia din Luxemburg.

Vestea serii despre David Popovici!

David Popovici i-a depășit pe sârbul Velimir Stjepanovic (1:47,84) și pe francezul Hadrien Salvan (1:48,82). Românul a ales să înceapă anul olimpic cu un concurs în Luxemburg. Aflat la a 25-a ediție, concursul Euro Meet a adunat la start 635 de participanți.

Popovici s-a înscris la această competiție în patru probe. Vineri, a concurat la 50 m fluture, unde s-a clasat al optulea în finala A.

Sâmbătă, el a participat în serii la 50 de metri liber, unde a înotat în finala B, și la 200 de metri liber, unde s-a clasat pe primul loc în finala A. A avut şi fani în Luxemburg.

Copii și adulți cu steagurile României l-au încurajat pe înotătorul tricolor, iar la finalul cursei și în timpul festivității de premiere l-au ovaţionat. David a primit medalia și mascotele competiției de la Nicolae Blându, consilierul ambasadorului României în Luxemburg.

Duminică, David Popovici va înota în proba de 100 de metri liber, cea în care deține recordul mondial.

Românul a decis împreună cu echipa sa să nu participe la Campionatele Mondiale din acest an de la Doha. Pe lângă Popovici, de la mondiale vor lipsi australianul Kyle Chalmers și americanul Caeleb Dressel. Aceștia se concentrează pe pregătirea Jocurilor Olimpice de la Paris.