Vestea nopţii pentru Edi Iordănescu! S-a terminat Israel-Elveţia. Cum se poate califica România la EURO 2024

Vestea nopţii pentru Edi Iordănescu! S-a terminat Israel-Elveţia. S-a aflat cum se poate califica România la EURO 2024. Selecţionerul tricolorilor, direct interesat de rezultatul meciului disputat în Ungaria.

Edi Iordănescu a avut parte de o noapte agitată. Rezultatul meciului Israel-Elveţia a fost destul de important în grupa României.

Vestea nopţii pentru Edi Iordănescu!

Israelienii au început meciul foarte prost. Au fost ocazii pe bandă rulantă ale elveţienilor în prima parte a meciului. Totul s-a concretizat abia în finalul primei reprize. Ruben Vargas a deschis scorul în minutul 36. S-a văzut că israelienii au odihnit mai mulţi jucători pentru meciul cu România lui Edi Iordănescu. 7 titulari din meciul cu Kosovo nu au fost folosiţi de către israelieni.

Totuşi, gazdele de conjunctură au început mai bine partea secundă. Turgeman a lovit însă doar bara. Apoi, au avut şi un penalty clar, neacordat nici măcar de VAR. Totuşi, israelienii au reuşit egalarea pe final, prin Weissman. Apoi, Rodrigues a fost eliminat. Totuşi, Israel nu a mai reuşit încă un gol.

Scor final Israel-Elveţia 1-1, rezultat care duce echipa din Ţara Cantoanelor aproape de EURO 2024. Mai are nevoie de victorie în penultima etapă, acasă cu Kosovo. În schimb, România se califică la EURO 2024 cu un meci înainte de finalul preliminariilor dacă nu pierde cu Israel sâmbătă.

Israel – Elveția, echipe de start

Israel: Glazer – Dasa, Shlomo, Goldber, Davidzada – Fani, Lavi, Safuri – Gorno, Turgeman, Khalailii
Rezerve: Peretz, Jarafi, Glazer, Zahavi, Weissman, Baribo, Arad, Kaichowsky, Gloukh, Kinda, Cohen, David
Antrenor: Alon Hazan

Elveția: Sommer – Fernandes, Zesiger, Akanji, Rodrigues – Xhaka, Zakaria, Freuler – Vargas, Amdouni, Okafor
Rezerve: Mvogo, Kobel, Benito, Elvedi, Steffen, Zaqiri, Garcia, Comert, Ndoye, Aebischer, Ugrinic, Shaqiri
Antrenor: Murat Yakin