Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura la Roma! Revenire uluitoare a lui Jaqueline Cristian. Final nebun de meci cu Elina Avanesyan

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura la Roma! Revenire uluitoare a lui Jaqueline Cristian. Final nebun de meci cu Elina Avanesyan. Românca a realizat o revenire incredibilă după ce pierduse primul set.

Jaqueline Cristian a dat lovitura la Roma! Într-un meci care a fost întrerupt de ploaie, numărul 68 WTA s-a impus în duelul cu Elina Avanesyan, după aproape trei ore de joc.

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura la Roma!

Jaqueline Cristian a pierdut primul set, scor 5-7. Apoi şi-a revenit şi a dus meciul cu Avanesyan în decisiv, după ce a luat setul 2 cu scorul de 6-2. În decisiv, românca a controlat meciul. S-a impus tot cu 6-2, după 2 ore şi 51 de minute de joc.

Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, Jaqueline Cristian a profitat din plin de şansa pe care a avut-o. Asta după ce a ajuns direct în turul secund de la Roma.

Cristian a câştigat prima confruntare directă cu Avanesyan şi se pregăteşte pentru un duel cu Coco Gauff, campioana de la US Open 2023 şi numărul 3 WTA. Americanca a trecut în turul secund de poloneza Magdalena Frech, locul 55 WTA, scor 6-3, 6-3. Acesta va fi primul duel direct între Cristian şi Gauff.