Uriașul Andreea Pirlo cuvinte de laudă pentru Olimpiu Moruțan: Este un adevărat fenomen!

Uriașul mijlocaș italian Andreea Pirlo surprinde pe toată lumea și are numai cuvinte de laudă la adresa lui Olimpiu Moruțan.

Președintele celor de la Pisa, Giovanni Corrado, s-a întâlnit cu Andreea Pirlo, iar acesta i-a spus care sunt jucătorii cărora le vede un viitor strălucit.

Corrado susține că remarcatul lui Andreea Pirlo, din lotul Pisei, este internaționalul român, Olimpiu Moruțan.

„Anul trecut am avut puţini jucători pregătiţi pentru salt, anul acesta sunt mult mai mulţi. Toure este la mare căutare, la fel Beruatto şi Marin, în timp ce Moruţan îi surprinde doar pe cei care nu l-au cunoscut”, a afirmat Giovanni Corrado.
El s-a referit la Moruţan: „La Forte dei Marmi l-am întâlnit pe Pirlo care antrenează în Turcia şi mi-a spus că noi am luat un fenomen.”
Președintele celor de la Pisa susține că obiectivul echipei este promovarea în Serie A, iar jucătorii importanți nu vor fi vânduți, informează Agerpres.
„Nimeni nu va pleca acum în ianuarie, ca să învingem trebuie să-i ţinem pe cei mai buni, ne vom gândi la asta în vară”, a adăugat Corrado.

Sezon bun la Pisa

Olimpiu Moruțan face unul dintre cele mai bune sezoane ale carierei, în tricoul celor de la Pisa.
În acest sezon, românul are 7 pase decisive și 4 goluri marcate, în 17 meciuri disputate. Mai mult decât atât, este unul dintre oamenii de bază ai celor de la Pisa.

În primul său meci din Serie B, Olimpiu Moruțan a oferit două pase de gol în înfrângerea Pisei contra celor de la Cittadella, scor 3-4.

Intrat în minutul 67 al jocului în locul moldoveanului Ioniță, Olimpiu Moruțan a pasat decisiv la golul Giuseppe Sibilli, în minutul 90, dar și la cel al lui Canestrelli din minutul 90+8.

La Pisa evoluează ca titular și Marius Marin, în timp ce Adrian Rus se află pe banca de rezerve.

Pisa, care are ca obiectiv promovarea în Serie A, este pe poziţia a 5-a a clasamentului, cu 29 de puncte.