Uraganul Sorana Cîrstea face senzaţie la Miami! S-a distrat în turul secund al turneului american. Nu i-a dat nicio şansă adversarei. A fost un meci care s-a disputat pe durata a două zile.

Sorana Cîrstea a fost oprită de ploaie în prima zi. Nu i-a dat însă nicio şansă lui Sloane Stephens nici după reluarea partidei.

Uraganul Sorana Cîrstea face senzaţie la Miami!

Sorana Cîrstea a început meciul de la 5-2 pentru ea în primul set. Avusese 4-0, dar Sloane se apropiase la 3 game-uri. Şi-a câştigat însă foarte repede setul. Chiar din primul game de la reluare. A fost 6-2 în primul act.

Sportiva noastră a început în trombă şi setul secund. Sloane Stephens a fost absolut de nerecunoscut. Sorana s-a îndepărtat foarte repede la 5-0. Americanca şi-a câştigat game-ul de serviciu şi mai avea o speranţă minusculă de a reveni în meci. Românca nu i-a dat însă nicio şansă americancei. Scor final 6-2, 6-1 pentru româncă şi Sorana e în turul 3 al turneului WTA de la Miami.

Campioana de la US Open din 2017 şi Sorana Cîrstea s-au înfruntat pentru a cincea oară. Până la acest meci era scor egal, 2-2. Două dintre dueluri au avut loc în acest an. Românca, desemnată cap de serie numărul 19, s-a impus în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3. Stephens şi-a luat revanşa la Indian Wells cu 6-0, 7-5.