Uraganul Simona Halep a lovit la Wimbledon 2022! S-a terminat meciul cu Amanda Anisimova. Marş forţat spre trofeu al româncei / Video

Uraganul Simona Halep a lovit la Wimbledon 2022! S-a terminat meciul din sferturi cu Amanda Anisimova. Este un marş forţat spre trofeu al româncei.

Simona Halep – Amanda Anisimova a fost un meci fără istoric pe centralul de la Wimbledon 2022. Românca nu i-a dat absolut nicio şansă americancei. După un prim set în care a distrus-o pe Anisimova, Halep nu a stat prea mult la discuţii cu adversara sa nici în actul secund.

31 de minute a durat primul act pe care românca l-a câştigat fără drept de apel. Mai mult şi al doilea set a fost acontat de Simona, dar nu la fel de uşor. Americanca nu a avut absolut nicio şansă în faţa campioanei noastre. Halep a avut 5-1 în setul doi şi şansa de a închide meciul, pe propriul serviciu, la scorul de 5-2. Nu a reuşit însă să câştige pe propriul serviciu şi Anisimova a câştigat pentru prima dată contra serviciului.

Americanca a reuşit chiar să se apropie la 5-4, de la 5-1. Mai mult, Anisimova a avut şi 40-0 şi şansa de a face 5-5. Nu a mai reuşit însă. Halep a revenit senzaţional şi a câştigat cu 6-2, 6-4.

Simona Halep și Amanda Anisimova s-au întâlnit ultima oară în urmă cu două săptămâni, când sportiva noastră s-a distrat cu americanca, scor 6-2, 6-1, în sferturile de la Bad Homburg.

Cele două sportive s-au întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar Simona Halep conduce cu 2-1. Ultima confruntare directă a avut loc în urmă cu două săptămâni, meci în care românca s-a impus clar, cedând doar 3 game-uri.

06.06. 2019: Halep – Anisimova 2-6, 4-6
02.10.2020: Halep – Anisimova 6-0, 6-1
23.06.2022: Halep – Anisimova 6-2, 6-1