Umilință totală pentru Manchester United: de când n-au mai trăit un coșmar precum cel de pe Anfield

Manchester United a trăit un adevărat coșmar pe Anfield și a pierdut în fața celor de la Liverpool cu scorul de 7-0.

Meciul dintre Liverpool și Manchester United a fost unul al recordurilor și un meci de pus în ramă pentru fanii cormoranilor.

Manchester United, cea mai mare umilință din istorie

De 91 de ani nu a mai primit Manchester United 7 goluri într-un singur meci. Înfrângerea este una cu atât mai usturătoare cu cât vine în fața marii rivale.

În Premier League, marele derby al campionatului este considerat tocmai meciul Liverpool vs Manchester United.

Statisticienii de la OptaJoe au realizat cele mai importante statistici ale acestui meci:

1. De trei ori în istorie a mai pierdut Manchester United cu 0-7: cu Blackburn pe 10 aprilie 1926, cu Aston Villa pe 27 decembrie 1930 și cu Wolves pe 26 decembrie 1931.

2. Au trecut 91 de ani, 2 luni și 7 zile de la ultima înfrângere a lui Manchester cu 0-7.

3. Nu e cea mai mare victorie din istoria lui Liverpool. 11-0 este recordul deținut de „Cormorani”, cu Stromsgodset în Cupa Campionilor Europeni, în 1974.

4. Înfrângerea cu 0-7 pe Anfield este cea mai drastică suferită de Erik ten Hag, în cariera de antrenor, la meciul numărul 481 pe care l-a condus în toate competițiile.

5. Gakpo, Núñez și Salah sunt al patrulea trio din istoria Premier League care marchează fiecare 2 goluri, în același meci, și primul de la Cole, Yorke și Solskjaer pentru Manchester United contra Nottingham Forest, din februarie 1999.

6. Mohamed Salah a devenit cel mai bun marcator din istorie pentru Liverpool, în Premier League, cu 129 de reușite în 205 meciuri.

7. Mohamed Salah este primul jucător al lui Liverpool care marchează în șase apariții consecutive, în toate competițiile, împotriva lui Manchester United.

Liverpool, victorie pentru istorie

”Cormoranii” au învins ”Diavolii roșii” cu scorul de 7-0, într-un meci din etapa a 26-a a Premier League.

FC Liverpool i-a administrat lui Manchester United cea mai umilitoare înfrângere din acest sezon, 7-0.

După o primă repriză în care gazdele au marcat o singură dată, prin Cody Gakpo, în minutul 43, meciul a luat o altă turnură în partea secundă. Darwin Nunez a înscris pentru 2-0 (min. 47) şi Gakpo a urcat scorul la 3-0 (min. 50). Salah a înscris în minutul 66, Nunez a reuşit dubla în minutul 75, iar Salah l-a urmat, în minutul 83. Intrat în minutul 79, Firmino a stabilit scorul final în minutul 88. La celebrarea golului, un fan al lui Liverpool a intrat pe teren şi a fost scos de stewarzi după ce era să îl accidenteze pe Robertson.

Liverpool este pe locul 5, cu 42 de puncte, iar Manchester United rămâne pe locul 3, cu 49 de puncte.