Uluitor! Rapid a prins sfertul Ligii Campionilor, eliminând-o pe Krim cu un gol în ultimele 15 secunde

De o victorie la cel puțin 5 goluri diferență avea nevoie Rapid în returul cu Krim Ljublijana. În tur, pierduse cu 24-29, dar adversarele știau ce le așteaptă în Sala Polivalentă. Infernul, pentru galeria rapidistă și-a împins practic din spate jucătoarele.

A fost spectacol. Iar Rapid, cu Kim Rassmusen pe bancă, a condus de la un capăt la celălalt jocul. Singura necunoscută a fost diferența, care, vai, era cea mai importantă. La pauză, mai era nevoie de un gol, fiindcă giuleștencele au condus cu 12-8.

Iar în partea secundă, au avut și un avans de 7 goluri. Dar Jovanka Radicevic și colegele ei au ținut mereu aproape. Și când mai erau doar 15 secunde înaintea fluierului final, fata colosalei Mariana Târcă, Sorina Grozav, a transformat aruncarea de la 7 metri care a trimis-o pe Rapid în sferturile Ligii Campionilor, la meciul cu Vipers. 30-24, și Rapid prinde viteză!