Tricolorii au făcut spectacol la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la București / Foto

Tricolorii au făcut spectacol la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la București.

Au câștigat două medalii de aur, una de argint și una de bronz la competiția de la Sala
Polivalentă, la care au participat sportivi din 21 de țări, de pe 5 continente.

Larisa Șuiu, Daniel Țavoc, Darius Branda, Leonard Manta și David Gavrilovici au avut o evoluție impecabilă la Grup și cu 20.233 puncte au câștigat medalia de aur. Argintul a fost luat de Italia (19.589 puncte), iar bronzul de Turcia (18.900 puncte).

Daria Mihaiu, Sandra Dincă, Larisa Șuiu, Claudia Ristea, Mădălin Boldea, Vlăduț Popa, Antonio Surdu și David Gavrilovici au primit cele mai mari note la execuție și la artistic și cu 17.450 au urcat pe prima treaptă a podiumului. Argint pentru Spania, 17.000 puncte,
bronz pentru Finlanda, 16.950 .

Argint au luat Claudia Ristea, Leonard Manta și David Gavrilovici care au primit 19.928 puncte pentru evoluția lor în proba de Trio, cu doar 2 zecimi mai puțin decât echipa Italiei.

Sandra Dincă și Daniel Țavoc au câștigat bronzul în proba de perechi. Cei 2 concurează împreună în această probă de doar câteva luni.

„Sunt mândru de medaliile pe care eu și Sandra le-am câștigat. Sunt sigur că la european vom lua aurul. Publicul a fost extraordinar, având în vedere că atunci când concurăm în alte țări nu avem susținători, acum să auzim sala cum striga <<Hai, România>> a fost
foarte bine”, a declarat Daniel Țavoc

„Emoțiile au fost mai mari pentru mine, mai ales că a fost și familia mea în sală. Asta m-a și ajutat foarte mult, am fost mai concentrată, ne-am dorit mult mai mult știind că toți vor să ne vadă pe podium”, a spus și Sandra Dincă.

David Gavrilovici, la primul concurs internațional după un an

Pentru David Gavrilovici, competiția de la București a fost primul concurs internațional la care a concurat după o pauză de un an, cauzată de o accidentare! Acum a concurat în 3 probe, grup, aerobic dance și trio.

„Sunt foarte bune aceste medalii. Suntem încântați și bucuroși pentru aceste rezultate, clar nu trebuie să ne îmbătăm, mai ales că urmează un concurs”, a spus David Gavrilovici.

Cupa Mondială de gimnastică aerobică a avut loc în perioada 13-15 octombrie

La eveniment au participat 11 sportivi români: Daniel Țavoc, David Gavrilovici, Leonard Mantea, Darius Branda, Antonio Surdu, Mădălin Boldea, Claudia Ristea, Miruna Iordache, Larisa Suiu, Sandra Dincă, Daria Mihaiu.