Trăiește visul românesc pe hipodrom la Ploiești

Cosmina Spiridon face atletism de performanță, are o bursă de studiu în State și a ieșit campioană națională la Duatlonul de la Ploiești, competiție care s-a desfășurat într-un loc inedit, pe Hipodrom.

A venit special din America să câștige medalia de aur. „Prietenul meu este pasionat de Duatlon, mie îmi place foarte mult proba de bicicletă… Sunt moldoveancă din Iași și am ajuns peste Ocean cu o bursă de studii. În America alerg 3000 m și 5000 m obstacole și Cross Country”, mărturisește Cosmina.

Președintele Federației Române de Triatlon, Vlad Stoica, a recunoscut că sportivii au fost puși pe glume în momentul în care au aflat unde se va desfășura competiția de la Ploiești.
„Este o premieră europeană ca un Campionat Național de Duatlon să se desfășoare pe un Hipodrom. Infrastructura s-a dovedit a fi una foarte bună pentru sportul nostrul”, povestește președintele Federației Române de Triatlon.

La 71 de ani ține pasul cu cei tineri

Seniorul competiției a fost Ionel, în vârstă de 71 de ani. „Fac asta din 2012 și dacă voi fi sănătos aș vrea să alerg, să pedalez și să înot până la 82 de ani. Am peste 100 de competiții la care am participat.

Alergarea mă cam supără. Ritmul meu la alergare nu e foarte alert și ce câștig la înot și la bicicletă, pierd la alergare”, se confesează Ionel Aleonte, sportiv în cursele de Duatlon și Triatlon.

La fel ca și anul trecut, la masculin, Bogdan Damian a fost cel care a plecat acasă cu medalia de aur. Alergător montan de performanță, Campionatul Național de pe Hipodrom a fost pentru sportiv unul inedit.

„Cu excepția suprafeței care este ușor denivelată, totul a fost diferit pe Hipodromul de la Ploiești. Locul acesta nu are nicio legătură cu muntele, acolo unde eu alerg. Mi-a plăcut mult experiența”, spune campionul național la Duatlon.

La începutul lui iunie, Bogdan va fi prezent la Campionatul Mondial de Multisport de la Târgu-Mureș, unde va concura în proba de Cross Duatlon.