Tragedie în preliminariile EURO 2024! 2 fani uciși, meciul întrerupt. Un nou atentat terorist / Video

Tragedie în Bruxelles. Doi suporteri ai naționalei Suediei au fost împușcați înainte de startul meciului din preliminariile EURO 2024. În total, 5 persoane au fost omorâte și 8 rănite.

La aproape 5 km de stadionul „Roi Baudouin” o persoană a fost filmată în timp ce striga „Allahu Akbar” (n.r. „Allah e mare”) și a început să tragă în trecători.

Potrivit publicației suedeze Aftonblade, informația a fost confirmată de poliția locală. Persoanele care au murit erau doi bărbați care purtau echipamentul naționalei Suediei. Oamenii au fugit îngroziți și au încercat să se ascundă în magazinele din zonă.

„Am primit informația cu 5 minute înainte de startul partidei. S-a discutat dacă ar trebui să se joace, ideea a fost că suporterii suedezi erau în siguranță în stadion și nu trebuiau să iasă pe străzi”, a spus Martin Fredman, responsabilul de securitate al suedezilor.

Prima repriză a meciului s-a disputat conform programului stabilit și scorul a fost 1-1.

La aflarea veștilor, suedezii au refuzat să revină pe teren.