Edi Iordănescu a primit ordin! Jucătorii care nu trebuie să lipsească de la echipa naţională. Doar aşa poate ajunge naţionala la EURO 2024

Edi Iordănescu a primit ordin! Jucătorii care nu trebuie să lipsească de la echipa naţională. Doar aşa poate ajunge naţionala la EURO 2024. Au evoluat exemplar în partida cu Andorra şi trebuie să fie mereu titulari la naţională.

Sfat de gradul 0 pentru Edi Iordănescu! Ce i-a transmis Adrian Ilie selecționerului. A făcut analiza în detaliu.

Edi Iordănescu a primit ordin!

Adrian Ilie nu s-a ascuns și a vorbit despre evoluția tricolorilor lui Edi Iordănescu în partida cu Andorra, 4-0, din cadrul preliminariilor EURO 2024.

Fostul atacant a analizat jocul fiecărui tricolor și a găsit cei doi componenți care nu trebuie să lipsească din lotul selecționatei României.

Este vorba despre Nicolae Stanciu și Ianis Hagi, jucători care au făcut senzație, duminică seară, pe Arena Națională.

„Mi-a plăcut atitduniea jucătorilor. Au împins jocul în fiecare minut. Asta ne-a lipsit în Belarus. Chiar și în minutul 80 atacam. Am impresia că doi jucători trebuie să joace permanent: Ianis Hagi și Nicolae Stanciu.

Pentru că acești doi jucători, în orice moment, pot să deblocheze meciul cu o execuție. Sunt singurii care pot face asta. Ei doi deblochează meciul. Au mereu încredere în ei. Iar Ianis, ca al doilea vârf, se simte cel mai bine.

Echipa din meciul cu Andorra trebuia să joace și în Belarus. Cu Stanciu și Hagi ar trebui să joace în spatele atacantului. Să fie cât mai aproape de poartă. Bine, poate nu cu Elveția, dar sigur în restul meciurilor”, a declarat Adrian Ilie la Fanatik.

Declarațiile lui Ianis Hagi, la finalul victoriei cu Andorra, 4-0

„S-a jucat bine, am fost mai deciși în fața porții. A fost o victorie meritată, ne bucurăm. Mă simt bine oriunde, nu e un secret. Sunt un jucător polivalent, pot juca toate pozițiile de la mijloc în sus. Ce să zic? O seară fericită, o victorie pe care trebuia să o obținem. Am primit patru goluri în toată campania. E un lucru bun. Sper să fim fericiți și la final. Sper să ieșim mai bine și din ultimele înfruntări și să mergem la EURO!”, a declarat Ianis Hagi.

De asemenea, și Nicolae Stanciu s-a bucurat de faptul că România se află pe primul loc în clasamentul Grupei 1.

„Era foarte important pentru noi să obținem cele trei puncte. Nu conta cum, dar am făcut-o într-un mod categoric. Am dominat meciul, așa cum ne așteptam. Știm unde vrem să ajungem, știm ce avem de făcut. Așteptăm să vină luna noiembrie și meciurile decisive. Vor fi două partide grele. Nu știu dacă avem noroc.

Putem spune că Elveția e norocoasă pentru că am făcut noi egal cu Belarus? Nu mai sunt echipe mici. Nu am putut marca în Belarus, deși am jucat bine, iar Israel a făcut 6 puncte după goluri în prelungiri. Noi suntem un grup foarte puternic, suntem foarte concentrați!”, a declarat Stanciu.