Tragedie cumplită în sport! S-a stins din viață în timpul meciului. Nu a mai avut nicio şansă.

Un jurnalist polonez a murit după ce a suferit un stop cardiac la finala Ligii Campionilor la handbal dintre SC Magdeburg și Kielce. Anunțul tist a fost făcut de Federaţia Europeană de Handbal (EHF).

Pawel Kotwica s-a prăbușit în tribună când mai erau 12 minute și 20 de secunde de joc. A fost scos imediat din sală, iar medicul celor de la Kielce i-a acordat bărbatului îngrijiri medicale, dar în final nu a putut să-l salveze.

EHF a făcut anunţul cu privire la decesul jurnalistului polonez înainte de conferința de presă de după meci.

Conferinţa de presă a fost anulată după ce s-a ținut un minut de reculegere.

„EHF deplânge moartea unui coleg de presă la TRUCKSCOUT24 EHF FINAL4. A fost tratat în a doua jumătate a finalei, dar din păcate a murit. Gândurile și rugăciunile noastre sunt alături de familia, prietenii și rudele lui”, a fost anunțul făcut de EHF.

Kotwica este unul dintre cei mai respectați jurnaliști polonezi și de ani de zile era nelipsit de la meciurile celor de la Kielce.

SC Magdeburg a câștigat Liga Campionilor la handbal

SC Magdeburg a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Koln, trofeul Ligii Campionilor, după prelungiri în finala cu Kielce.

SC Magdeburg s-a impus cu scorul de 30-29.

În finala mică, deținătoarea trofeului, FC Barcelona, a învins PSG, scor 37-31. Cele două favorite la trofeu, care au disputat finala mică, au fost eliminate, sâmbătă, în semifinale, FC Barcelona de SC Magdeburg (39-40), iar PSG de Kielce (24-25).