Tătărușanu, titular în victoria Milanului din Liga Campionilor + Seară nebună în UCL: Realul pierde cu Leipzig, PSG dă un set de goluri, Messi și Mbappe fac show!

Ciprian Tătărușanu n-a avut nicio emoție în această seară la Zagreb. A fost integralist în victoria Milanului contra lui Dinamo, scor 4-0.

Gabbia a deschis scorul, Leoa a schimbat tabela în minutul 49, iar Giroud a făcut 3-0, din penalty. Și croații au marcat în minutul 69, dar în propria poartă, prin Ljubicic.

Chelsea este deja în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe RB Salzburg cu scorul de 2-1, marţi seara, în deplasare, în penultima etapă din Grupa E a competiţiei.

Croatul Mateo Kovacic (23) a deschis scorul pentru londonezi, dar campioana Austriei a egalat imediat după pauză, prin Junior Adamu (49). Echipa pregătită de Graham Potter s-a impus prin golul germanului Kai Havertz (64).

În grupa F, Celtic și Șahtior au încheia la egalitate, 1-1, partida din runda a cincea. Celtic a înscris prin Guakoumkis, în minutul 34, iar ucrainenii au egalat prin Mudryk.

Surpriza serii s-a consemnat însă în Germania. Acolo unde Leipzig a învins Realul, după un meci spectaculos. Gazdele au năucit-o pe campioana en-titre în doar 5 minute,  prin Gvardiol, în minutul 13, apoi Nkunku, în minutul 18. Galacticii și-au revenit din pumni prin Vinicius în minutul 44, dar nemții au marcat și după reluare, prin Werner. Rodrygo a mai marcat în ultimul minut din penalty și a stabilit scorul final, 3-2.

Sevilla a obţinut prima sa victorie din Grupa G, 3-0 cu FC Copenhaga, prin golurile marcate de Youssef En-Nesyri (61), Isco (88) şi Gonzalo Montiel (90+2).

Iar Borussia Dortmund și Manchester City au încheiat cu remiză albă meciul din Germania. Haaland a fost schimbat la pauză, iar City a ratat și un penalty în minutul 58 prin Mahrez.

În grupa H, a fost ploaie de goluri. Mai întâi pe Da Luz, acolo unde Benfica n-a fost deloc politicoasă cu ”Bătrâna Doamnă” în prima repriză. Andre Silva a deschis scorul (’17), dar Kean a egalat 4 minute mai târziu.

Apoi Joao Mario a transformat un penalty, iar Rafa Silva a marcat cu călcâiul. Portughezul a mai reușit și o scăriță peste portarul lui Juventus. Milik, intrat în locul lui Kean, a redus din diferență în minutul 77. Două minute mai târziu, McKennie a marcat pentru 3-4, iar finalul a fost incandescent.

Pe Parc de Princes, Messi, Mbappe și Neymar au călcat-o în picioare pe Maccabi Haifa.

Messi și Mbappe au bifat câte o „dublă”, iar Neymar a marcat și un reușit un assit, la golul lui Goldberg. 7-2 a fost scorul final.