Surpriză uriașă la Campionatul Mondial de Rugby. Fiji a învins Australia

Surpriză uriașă la Campionatul Mondial de Rugby. Fiji a învins Australia, 22-15, și a pus capăt unei serii negative de 69 de ani.

The Wallabies se află acum pe locul 3 în grupa C și ar putea rata calificarea mai departe.

Căpitanul Will Skelton nu a putut să joace fiind accidentat. Au lipsit și Taniela Tupou și Tate McDermott .

Australienii au marcat primii din lovitură de pedeapsă (0-3), dar jucătorii din Pacific au replicat cu alte două penalități transformate de Kuruvoli (6-3). Australia a reușit primul eseu al meciului, netransformat (6-8). La pauză Fiji avea avantaj, (12-8).

La 3 minute după reluare, Fiji  a transformat eseul pentru 19-8. Au urmat alte 3 puncte din lovitură de pedeapsă (22-8). Australienii au mai reușit un eseu transformat, dar în final scorul a fost 22-15.

În clasamentul grupei C, Țara Galilor conduce cu 10 puncte din 10 posibile. Locul doi este ocupat de Fiji, cu 6 puncte, urmată de Australia, tot cu 6 puncte. Georgia și Portugalia sunt pe 4 și 5, fără puncte.