Stejarii, făcuți praf după umilința cu Africa de Sud de la Cupa Mondială de rugby: ‘Ar trebui interzis’

Stejarii au fost făcuți praf de presa internațională după umilința suferită în al doilea meci de la Cupa Mondială de rugby.

România a pierdut, scor 0-76, în fața Africii de Sud, în grupa B.

Stejarii, făcuți praf după umilința cu Africa de Sud

Naționala României de rugby este prima care a rămas fără punct marcat în actuala ediție a Cupei Mondiale. De asemenea, este a treia înfrângere drastică. În primul meci, România a pierdut, scor 8-82, în fața Irlandei.

După înfrângerea suferită în fața campioanei mondiale, presa internațională a reacționat.

„Africa de Sud nu a avut milă de România. Românii nu au părut capabili să opună rezistență în fața campioanei mondiale en-titre”, au scris cei de la L’Equipe.

„Africa de Sud a năucit România”, au titrat și cei de la BBC.

Jurnaliștii din Africa de Sud nu au putut să se abțină fiind ironici la adresa stejarilor.

”România și-a obținut locul în istoria rugby-ului. ’Stejarii’ nu au reușit să obțină niciun punct împotriva ’Gazelelor’ și s-au asigurat că fiecare ediție a Cupei Mondiale de Rugby a avut cel puțin o echipă care nu a punctat deloc de-a lungul celor 80 de minute.

Cu diferența din ce în ce mai mică dintre cele mai bune echipe și restul formațiilor, mulți au sperat că zilele în care echipele să nu obțină niciun punct la Campionatul Mondial de Rugby s-au încheiat.

Totuși, defensiva ’Gazelelor’ nu a luat pauză nicio clipă, iar echipa României a ratat șansa de a puncta în startul jocului”, a scris presa sud-africană.

Mesajele postate de fani

Fanii rugby-ului au reacționat pe rețelele de socializare. „Africa de Sud a agresat pur și simplu naționala României. Un astfel de duel nu pare drept”, „Africa de Sud tocmai a administrat singura victorie la 0 de la această Cupă Mondială. E jenant și așa ceva ar trebui interzis. Sper ca România să obțină ceva măcar din meciul cu Tonga”, sunt două dintre mesajele postate.