Surpriză în grupa E. Costa Rica a învins Japonia cu un gol marcat pe final

După umilința din meciul cu Spania, Costa Rica a câștigat meciul cu Japonia, scor 1-0, în Grupa E a turneului final CM 2022. În urma acestui rezultat, Costa Rica are 3 puncte, la egalitate cu Japonia și Spania (care are cu un meci disputat mai puțin). Germania are 0 puncte

Yuki Soma a fost aproape să scape de apărarea adversă, în minutul 10, dar defensiva echipei lui Luis Fernando Suarez a îndepărtat pericolul. După 30 de minute de joc nicio echipa nu a reușit un șut pe poartă. Hidemasa Morita a ratat o ocazie uriașă în minutul 46, apoi a venit și rândul lui Soma.

Costa Rica a dat lovitura în minutul în minutul 81. Fuller a șutat puternic și l-a învins pe Gonda.

Japonia a oferit una dintre cele mai mari surprize de până acum. A învins Germania în primul meci, scor 2-1. De cealaltă parte, Costa Rica a fost umilită de Spania, scor 0-7.

Fanii au făcut spectacol. Cele mai tari costume

Gaku Shibasaki a oferit imaginea zilei. Le-a arătat fanilor săi că adoră benzile desenate.

Și la acest meci fanii japonezi au fost prezenți în număr mare. Aceștia nu au renunțat la costumele excentrice.

Japonia – Costa Rica. Echipele de start

Japonia: Gonda – Yamane, Itakura, Yoshida, Nagatomo – Endo, Morita – Doan, Kamada, Soma – Ueda
Selecționer: Hajime Moriyasu

Costa Rica: Navas – Waston, Duarte, Calvo, Oviedo – Full Spence, Borges, Tejeda, Torres – Campbell, Contreras
Selecționer: Luis Fernando Suarez