O nouă bombă la Cupa Mondială 2022! Germania, umilită la debut. Meci cu scandal și proteste în fața Japoniei / Foto

Japonia a provocat șocul zilei și se alatură Arabiei la pretendentă pentru șocul Campionatului Mondial.

Niopnii au învins, scor 2-1, pe Germania, una dintre marile favorite.

Jucătorii nemți au protestat la începutul partidei după ce le-a fost interzit să poarte banderola cu ”One Love” la Cupa Mondială.

Protestul jucătorilor la meciul Germania-Japonia

Federațiile din Anglia, Țara Galilor, Belgia, Elveția, Olanda, Danemarca și Germania au anunțat printr-un comunicat comun că renunță la ideea de a purta banderole curcubeu.

Elevii lui Hansi Flick au ales să protesteze la adresa FIFA înaintea partidei cu Japonia.

În momentul în care au mers să facă fotografia oficială înainte de meci, toți cei 11 titulari ai Germaniei și-au acoperit gura cu mâinile. Gestul sugerează faptul că libertatea de exprimare lipsește în mod clar la competiția din Qatar.

Germania a făcut un joc solid contra Japoniei și a deschis scorul încă din prima repriză.

Nemții au înscris din penalty în minutul 33  prin Gundogan.

Înainte de pauză, Havertz a punctat si el pentru Germania dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

În repriza a 2-a, nemții au atacat în valuri și au ratat ocazie după ocazie.

Cei care au punctat au fost cei din Japonia. În minutul 75, Doan a finalizat cu gol un șut respins în față de Neuer.

În minutul 84, Asano le-a dat lovitura de grație nemților și a dus scorul la un incredibil 2-1 pentru Japonia.

Germania: Neuer – Sule, Rudiger,  Schlotterbeck, Raum – Kimmich, Gundogan – Muller, Musiala, Gnabry – Havertz.
Selecționer: Hansi Flick
Japonia: Gonda – Sakai, Yoshida, Itakura, Nagatomo – Endo, Tanaka – Ito, Kamada, Kubo – Maeda.
Selecționer: Hajime Moriyasu
Stadion: The Khalifa International Stadium / Ar-Rayyan
Arbitru: Ivan Barton (El Salvador)