Steaua a învins-o pe Ferencvaros, în EHF European League

CSA Steaua Bucureşti a trecut de FTC Budapesta cu scorul de 33-31 (17-14), în prima manşă din turul al doilea preliminar al competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Steaua, care a încheiat pe 5 în campionatul trecut, dar a jucat finala Cupei României, a avut o evoluţie mai bună decât vicecampioana României, Minaur Baia Mare, eliminată de Ferencvaros în primul tur preliminar al competiţiei.

”Roş-albaştrii” au fost conduși cu 5-2, dar la pauză au intrat la vestiare în avantaj 17-14.

Steaua a avut şi avantaj de şapte goluri în repriza secundă, 25-18, dar oaspeții au reușit din nou să se apropie. În final, românii au câștigat la două goluri diferență, 33-31.

Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au marcat: Ciprian Şandru 7 goluri, Kristo Milosevic 7, Nemanja Grbovic 5, Yuriy Pop 4, Sabin Constantina 3, Ali Durmuş Tinkir 2, Gabriel Burlacu 2, Ionuţ Iancu (portar) 1, Andrei Mihalcea 1, Milan Popovic 1, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 1.

Pentru oaspeți au marcat : Bendeguz Bujdoso 10, Kristof Csorgo 8, Zsolt Balogh 4, Viktor Prainer 4, David Debreczeni 2, Mate Onodi Janoskuti 2, Bence Nagy 1.

Meciul a fost arbitrat de muntenegrenii Miljan Vesovic şi Novica Mitrovic, iar delegat EHF a fost polonezul Marek Zabczynski.