Sportiva din România care a scris istorie! Dezvăluiri de senzaţie după performanţa de la Budapesta. Anunţul campioanei noastre

Alina Rotaru-Kottmann (30 de ani) a obținut medalia de bronz în proba de săritură în lungime la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta, cu 6,88 metri în finală.

Sportiva din România a scris istorie

Medalia câștigată de Alina Rotaru este prima medalie pentru România la Mondialele de atletism. La câteva zile după momentul istoric de la Budapesta, Alina Rotaru a recunoscut că a fost foarte emoționată.

”Foarte mari. Nici nu am intrat pe scenă și am început să plâng. Ce a fost și mai frumos… am primit două medalii. Una pentru mine și una pentru antrenorul meu (n.r. Mihai Corucle).

Este senzațional, s-a întâmplat pentru prima dată acest lucru. Pot spune că este cel mai bun lucru de respect. Noi suntem o echipă. Sunt foarte mulți oameni în spatele unui sportiv, în frunte cu antrenorul.

Da, a fost tot ce am putut în acea zi. La ultima săritură mi-am spus că nu pot termina sub locul 6, doar mai sus. Și am mers la risc. Nu mai aveam ce pierde. Și săritura cu numărul șase a fost perfectă. Nu mi-a venit să cred”, a declarat Alina Rotaru, pentru Fanatik.

Campionatele Mondiale au loc la Budapesta într-un stadion nou, construit pe mall Dunării, special pentru eveniment. Arema a costat 525 de milioane de euro.