Bianca Ghelber s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului la Campionatele Mondiale de atletism

Bianca Ghelber, campioana europeană en titre, s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului, miercuri, la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta, cu a cincea performanţă, 73,67 metri.

Finala este programată joi, de la ora 21:26.

Tot miercuri, Claudia Bobocea a fost a 26-a în serii la 800 metri, ratând calificarea în semifinale, în ciuda celei mai bune performanţe personale din carieră, 2 min 00 sec 54/100.

În calificări la săritura în lungime, Gabriel Bitan a ocupat locul 36, cu 7,32 metri.

Nu au prins finala nici Andreea Taloş şi Diana Ion la triplusalt. Taloş a fost a 15-a în calificări, cu 14,06 m (season best), iar Diana Ion s-a clasat pe 22, cu 13,66 m, potrivit agerpres.ro.

Alina Rotaru-Kottmann (CSA Steaua, antrenor Mihai Corucle) a cucerit, duminică seara, medalia de bronz la săritura în lungime. România nu mai luase o medalie la Campionatele Mondiale de atletism de 14 ani, din 2009, de la Berlin.

România participă cu 16 sportivi, nouă la feminin şi şapte la masculin, la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta (19-29 august).