Spectacol total în semifinalele Conference League. S-a aflat cine va juca finala / Foto.Video

West Ham a fost prima finalistă din actuala ediție a Conference League. Ciocănarii au trecut de Almaar. În celălalt meci, Fiorentina a învins-o pe FC Basel cu un gol marcat în prelungiri.

Finala Conference League se joacă pe 7 iunie, la Praga

AZ Alkmaar – West Ham

West Ham a câștigat și returul cu Almaar, 1-0, și s-a calificat în finala Confernce League. Singurul gol a fost marcat de Pablo Fornals în prelungiri.

În turul semifinalelor UEFA Conference League, Alkmaar a pierdut cu West Ham, 1-2.

La finalul meciului au avut loc incidente. Jucătorii englezi s-au îmbrâncit cu forțele de ordine, după ce familiile lor au fost luate la țintă de fanii de la Almaar.

West Ham mai are în palmares o Cupa Cupelor câștigată în 1965 și Cupa Intertoto cucerită în 1999.

FC Basel – Fiorentina

Gonzalez a deschis scorul în minutul 35, pentru ca Amdouni să restabilească egalitatea în minutul 35. Același Gonzalez a marcat pentru 2-1 în minutul 72. Partida a intrat în prelungiri după ce în tur FC Basel câștigase meciul cu italienii, scor 2-1. Golul victoriei a fost marcat de Barak în minutul 120+9.

Partida a fost întreruptă în prelungiri după ce unui fan i s-a făcut rău, iar echipa medicală a intervenit.