Spectacol total în semifinalele Conference League. Răsturnări de situație și dramatism în Fiorentina – Basel și West Ham – AZ Alkmaar.

A fost o seară greu de uitat în Conference League. Turul semifinalele a oferit adrenalină și suspans, iar verdictul se amână până la retur.

Basel, surpriza serii în Conference League

Fiorentina părea să-și subordoneze adversara încă din prima parte a partidei.  A deschis scorul în minutul 26 prin Cabral. Însă ușor ușor, elvețienii au înclinat terenul.

Basel a reușit să egaleze prin Diouf, care a ajuns singur la 11 metri și nu l-a iertat pe portarul Fiorentinei. Zeqiri a produs șocul în prelungiri: a marcat golul unei victorii pe care nici Basel nu și-o imaginase. Iar elvețienii pornesc returul semifinalei Conference League de joia viitoare în avantaj.

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Quarta, Ranieri, Biraghi – Bonaventura, Amrabat, Mandragora – Ikone, Cabral, Gonzalez
Antrenor: Vincenzo Italiano

FC Basel: Hitz – Lang, Adams, Pelmard – Ndoye, Diouf, Xhaka, Burger, Calafiori – Augustin, Amdouni
Antrenor: Heiko Vogel

Răsturnare spectaculoasă la Londra

Fosta adversară a FCSB-ului din grupele Conference League, West Ham United, s-a văzut condusă la Londra de olandezii de la Alkmaar.

În minutul 26,  Reijnders l-a lăsat spectator pe Areola. cu un șut de la distanță. Benrahma a egalat abia în minutul 67, din penalty.

După doar 9 minute, Antonio a făcut tribunele să explodeze. A reușit golul de 2-1, scor care-i transformă pe londonezi în favoriți la calificarea în finală.

West Ham: Areola – Kehrer, Zouma, Rice, Aguerd, Cresswell – Soucek, Paqueta, Behrama – Bowen, Antonio
Antrenor: David Moyes

Alkmaar: Ryan – Ryan – Sugarawa, Beukema, Chatzidiakos, de Wit – Clasie, Mijnans, Reijnders – Odgaard, Pavlidis, van Brederode
Antrenor: Pascal Jansen