Sorana Cîrstea a dat lovitura! Rivala Simonei Halep a pus mâna pe o sumă mare de bani. Acum s-a aflat totul

Sorana Cîrstea a dat lovitura! Sportiva din România s-a calificat în sferturile turneului Indian Wells, această calificare fiind o premieră pentru tenismenă.

Aceasta a eliminat-o pe mult mai bine cotata Caroline Garcia, numărul 5 WTA, scor 6-4, 4-6, 7-5, într-un meci care a durat 2 ore și 24 de minute. Garcia era marea favorită la calificarea în sferturi, dar sportiva din România a reușit să se impună în fața acesteia.

Cât a câștigat Sorana Cîrstea la Indian Wells

Sorana Cîrstea a ajuns să câștige o sumă impresionantă după calificarea în sferturi. Sportiva din România a fost recompensată cu 215 puncte în clasamentul WTA și cu suma de 184.465 de dolari.

Odată cu primirea acestui premiu, Sorana și-a dublat veniturile din 2022. Anul trecut, Sorana Cîrstea a obținut din premii suma de 118.888 dolari, după ce a jucat 10 meciuri și s-a impus doar în patru.

Înainte de turneul de la Indian Wells, românca a jucat la Adelaide (eliminată în optimi), Adelaide 2 (eliminată în turul 1), Australian Open (eliminată în turul 1), Abu Dhabi (eliminată în turul 1), Doha (eliminată în calificări) și Dubai (eliminată în turul 2).

Sorana a reușit, până acum, să câștige doar două turnee WTA la simplu: Tashkent 2008 și Istanbul 2021. În întreaga carieră, Sorana Cîrstea a câștigat din premii peste 7.6 milioane de dolari.

Următoarea adversară de la Indian Wells va fi campioana „en-titre” Iga Swiatek, numărul 1 WTA. Sorana și Swiatek s-au mai întâlnit odată în 2022. Atunci, jucătoarea din Polonia s-a impus în trei seturi: 5-7, 6-3, 6-3. Sferturile de finală ale Indian Wells vor avea loc mâine, de la ora 20:00.

Sorana Cîrstea se află într-o formă bună în ultimele zile. Chiar dacă Indian Wells este primul turneu la care sportiva are rezultate în acest an, Sorana dă semne că a trecut peste momentul slab de la începutul anului.