Sorana Cîrstea, primele declarații după ce a făcut spectacol la Indian Wells. S-a calificat în sferturi și o va întâlni pe Iga Swiatek

Sorana Cîrstea a făcut spectacol la Indian Wells. Românca, numărul 83 mondial, s-a calificat în sferturile turneului după ce a învins-o, miercuri, pe franțuzoaica Caroline Garcia, câștigătoarea Turneului Campioanelor 2022.

Sorana a avut nevoie de două ore şi 23 de minute pentru a trece de adversara sa în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Este pentru prima oară când românca se impune în faţa lui Garcia, după ce a pierdut precedentele două întâlniri. De asemenea, este pentru prima oară când ajunge în sferturi la Indian Wells.

„Nu o învinsesem pe Caro niciodată înainte, așa că știam că va fi un meci foarte greu. E o jucătoare foarte agresivă și joacă foarte bine în ultimul timp. Știam că va fi foarte greu, dar sunt foarte fericită că am reușit să câștig, acest succes înseamnă enorm”, a spus Cîrstea la finalul meciului.

Pentru performanța sa, sportiva din România va încasa un cec în valoare de  184.465 dolari și 215 puncte în clasamentul WTA.

Sorana Cârstea, meci de foc cu cea mai bună jucătoare din lume

Sori va avea un meci extrem de dificil runda următoare. O întâlnește joi dimineață pe Iga Swiatek.

Poloneza nu i-a dat nicio șansă Emmei Răducanu, în optimi la Indian Wells. S-a impus cu 6-3, 6-1 în duelul cu câștigătoarea US Open 2021. Liderul mondial nu a pierdut niciun set la Indian Wells, unde a trecut de Liu, Andreescu și Emma Răducanu.

Până acum, Cîrstea și Swiatek s-au întâlnit o singură, poloneza câștigând la Australian Open 2022, scor 5-7, 6-3, 6-3.