Sorana Cîrstea a dat lovitura la Miami! Suma importantă de bani câştigată de româncă. Duel tare pentru un loc în sferturi

Sorana Cîrstea a dat lovitura la Miami! Suma importantă de bani câştigată de româncă. Duel tare pentru un loc în sferturi. Cea mai bine clasată jucătoare din România în clasamentul WTA a produs surpriza.

Sorana Cîrstea, locul 24 WTA, a eliminat-o pe Daria Kasatkina, 11 WTA. A fost o victorie în minim de seturi pentru româncă, scor 7-5, 6-2.

Sorana Cîrstea a dat lovitura la Miami!

Astfel, Sorana Cîrstea și-a luat astfel revanșa în fața rusoaicei care a câștigat fără drept de apel confruntarea directă din acest an de la Abu Dhabi, 6-2, 6-0. Sorana s-a calificat în optimile de finală ale competiției din Florida.

În urma acestei victorii, Sorana a pus mâna pe un cec în valoare de 101.000 de dolari (93.300 de euro). Pentru un loc în sferturile de finală se va lupta cu învingătoarea din duelul care le va opune pe Danielle Collins, 53 WTA și Elina Avanesyan, 65 WTA.

Sportiva din SUA este favorită să acceadă în optimile de finală. Collins și Cîrstea s-au întâlnit o singură dată în circuitul WTA. În 2018, la Roma, românca a cedat în trei seturi, 3-6, 6-4, 4-6.

În schimb, dacă Avanesyan va produce surpriza și o va învinge pe Danielle Collins, se va duela în premieră cu Sorana Cîrstea. Partida dintre Danielle Collins şi Elina Avanesyan se va disputa în această seară. Este ultima confruntare programată la Miami.