Final incendiar pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul cu Daria Kasatkina. Meci pe muchie de cuţit pentru româncă

Final incendiar pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul cu Daria Kasatkina. Meci pe muchie de cuţit pentru româncă. A fost un nou duel la nivel înalt în circuitul WTA pentru jucătoarea noastră.

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel cu o jucătoare mai bine cotată, în turul 3, la Miami. S-a duelat cu  Daria Kasatkina.

Final incendiar pentru Sorana Cîrstea!

După ce s-a impus fără drept de apel în turul 2 al turneului WTA de la Miami, Sorana Cîrstea a dat peste Daria Kasatkina, 11 WTA. În turul al doilea, românca s-a impus clar în partida cu Sloane Stephens, scor 6-2, 6-1.

Românca a început în forţă meciul cu fostul loc 8 WTA, Daria Kasatkina. Deşi rusoaica era favorită în duelul cu jucătoarea noastră, Sorana a condus jocul în primul set. S-a impus greu, cu 7-5, după 52 de minute.

În partea secundă, Sorana şi-a impus şi mai mult jocul, încă din start. S-a distanţat la 4-1 şi putea face 5-1. Kasatkina şi-a păstrat însă serviciul. Apoi, Sorana a câştigat game-ul şi s-a dus la 5-2.

Favorita 19 a continuat să forţeze din nou pe serviciul rusoaicei. S-a terminat 7-5, 6-2 pentru jucătoarea noastră care s-a calificat în optimile competiţiei. Mai are de tras însă până să-şi egaleze performanţa de anul trecut. Atunci, Cîrstea a ajuns până în semifinale la Miami.