Sorana Cârstea, semifinală nebună la Birmingham! S-a terminat partida cu Shuai Zhang. Deznodământ pe muchie de cuţit

Sorana Cârstea a avut parte de o semifinală nebună la Birmingham! S-a terminat partida cu Shuai Zhang cu un deznodământ pe muchie de cuţit. Românca a pierdut accesul în ultimul act în tie-break-ul setului decisiv.

Meci nebun în careul de aşi al turneului de la Birmingham. Sorana Cârstea a avut parte de o dispută maraton cu chinezoaica de 33 de ani, Shuai Zhang. După un prim set bun câştigat de româncă, 6-4, Sorana a pierdut actul al doilea categoric, 1-6 şi s-a intrat în decisiv. Aici cele două jucătoare au mers cap la cap până la final şi s-a intrat în tie-break. Aici s-a impus chinezoaica, 7-6 şi a mers în finala turneului britanic.

Pentru prima dată în carieră, Sorana Cîrstea a atins faza semifinalelor într-un turneu disputat pe iarbă. Vineri, în sferturi, a trecut de croata Donna Vekic (25 de ani, 92 WTA), 5-7, 6-3, 6-4.

Sorana Cîrstea și Shuai Zhang s-au întâlnit de două ori în circuitul WTA până la acest meci. Românca s-a impus pe zgura de la Strasbourg, în 2021, scor 6-2, 6-1, iar chinezoaica s-a răzbunat în martie 2022, la Miami, scor 6-1, 6-1.

Zhang este o jucătoare excelentă în proba de dublu. Ocupă locul 3 în clasamentul actual și are în palmares două titluri de Grand Slam, la Australian Open 2019 și Wimbledon 2021. Chinezoaica a cucerit trei turnee WTA și în probele de simplu.