Simone Tempestini s-a clasat pe locul 11 în Rally Serras de Fafe din Portugalia

Simone Tempestini a ocupat locul 11 în Rally Serras de Fafe, din Portugalia, prima etapă a Campionatului European de Raliuri – FIA ERC.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally2 Evo) a terminat la 2 min 58 sec 5/10 de învingători, neozeelandezii Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 N), cronometraţi în 1 h 42 min 21 sec 3/10.

Foto. Facebook / SimoneTempestiniRallyDriver

Locul doi a fost ocupat de echipajul Mads Ostberg (Norvegia)/Patrik Barth (Suedia/Citroen C3 Rally 2). Ultimul loc pe podium a revenit echipajului Georg Linnmae (Estonia)/James Morgan (Marea Britanie).

Campionul en titre al României a retrogradat trei poziţii din cauza unei pene pe care a făcut-o în ultima probă specială. Toată ziua reuşise se ocupă poziţia a opta.

Bogdan Cuzma şi austriaca Ilka Minor (Skoda Fabia Rally2 Evo) au încheiat pe locul 29, la 10 min 53 sec de câştigători.

FIA ERC – European Rally Championship – a început cu Rally Serras de Fafe.  Urmează alte şapte etape. Spania (Rally Islas Canarias), Polonia (Rally Poland), Letonia (Tet Rally Liepaja). Suedia (Royal Rally of Scandinavia), Italia (Rally di Roma Capitale), Cehia (Barum Czech Rally Zlin), Ungaria (Rally Hungary).