Simona Halep, meci nebun în Germania! Optime pe muchie de cuţit. Ce a făcut campioana noastră

Simona Halep a avut parte de un nou meci nebun în Germania! A fost o optime pe muchie de cuţit cu slovena Tamara Zidansek, a 58-a jucătoare în clasamentul la zi WTA. Campioana noastră a avut parte de un start absolut perfect de partidă.

Nu i-a dat absolut nicio şansă slovenei în primul set al disputei de la Bad Homburg. După doar 29 de minute de la prima minge Halep a câştigat cu 6-0, fără nicio şansă pentru adversara sa.

În schimb, setul secund a fost mult mai echilibrat. Tamara Zidansek chiar a condus după ce a reuşit să câştige un break pe serviciul Simonei. A fost 3-2 la un moment dat, la mijlocul setului, pentru Tamara Zidansek, dar Simona a revenit imediat şi şi-a luat break-ul înapoi. De altfel, de la 3-1 pentru slovenă, Halep nu a mai cedat niciun game până la final. S-a impus cu 6-0, 6-3 şi e în sferturile turneului din Germania.

În sferturi, Simona Halep se va bate cu Amanda Anisimova pentru un loc în careul de aşi al  turneului Bad Homburg.

Simona Halep a avut parte de un meci şi mai greu în primul tur, cu Katerina Siniakova, pe care a reuşit să o bată doar în set decisiv. Meciul acesta contra Tamarei Zidansek a fost o premieră pentru cele două care nu se mai întâlniseră în circuit până acum.

În viziunea specialiștilor și a caselor de pariuri, Simona Halep este principala favorită să câștige turneul de la Bad Homburg, competiție la care participă în premieră. Angelique Kerber, Bianca Andreescu, Darya Kasatkina și Amanda Anisimova sunt alte favorite să câștige competiția pe iarbă.