Serena Williams a revenit pe teren. A câștigat primul meci după o pauză de un an

La 40 de ani, Serena Williams a revenit în circuitul feminin și a câștigat primul său meci după o pauză de aproape un an. Multipla campioană de Grand Slam s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului „WTA 500” de la Eastbourne.

Americanca face peereche cu Ons Jabeur din Tunisia.

Cele două au trecut în runda inaugurală de perechea Marie Bouzkova/Sara Sorribes Tormo (Cehia/Spania), scor 2-6, 6-3, 13-11 într-o oră și 33 de minute.

Serena și Ons se vor duela în meciul următor cu echipa Shuko Aoyama/Hao-Ching Chan (Japonia/Taiwan), care a învins cuplul format din veteranele Lucie Hradecka/Sania Mirza (Cehia/India).

Ultima partidă disputată de Serena a fost în primul tur de la Wimbledon 2021, pe 29 iunie. Atunci s-a accidentat în meciul cu Aliaksandra Sasnovich la 3-3 în primul set.

Serena Williams joacă și la Wimbledon

Campioană de 7 ori la Wimbledon, Serena a anunțat că va participa și anul acesta la turneul londonez. Nu se numără printre capii de serie, dar va beneficia de un wildcard.

Americanca are în palmares 23 de titluri de Grand Slam, cu unul mai puțin decât Margaret Court, cea care deține recordul all-time.

În ultimul an, jucătoarea de tenis s-a dedicat și altor proiecte. A înființat un brand de îmbrăcăminte, a apărut în reclame și s-a ocupat de fetița sa în vârstă de 4 ani.