Seară pline de surprize în preliminarii! Ce s-a întâmplat în grupa României. Rezultate complete Euro 2024.

Echipa naţională a Italiei a învins marţi, pe teren propriu, naţionala din Ucraina, scor 2-1, în grupa C a calificărilor pentru Euro 2024. Austria a dispus de Suedia, la Stockholm, cu 3-1, în grupa F.

Seară pline de surprize în preliminariile Euro 2024!

Italia, cu numeroase absenţe în echipă, a reuşit să se impună în faţa Ucrainei, la Milano, aducând prima victorie pentru noul selecţioner al Squadrei Azzura, Luciano Spalletti. Davide Frattesi, jucătorul adus de Inter Milano în această vară, a reuşit o dublă în prima jumătate de oră. Oaspeţii au replicat pe final de repriză, prin Iarmolenko, dar italienii au dominat partea secundă, au mai avut o bară prin Locatelli, în minutul 69, şi au câştigat partida cu 2-1. Italia a reuşit a doua victorie în grupa C, se află pe locul secund, cu 7 puncte, după Anglia (13 puncte), la egalitate de puncte cu Ucraina şi Macedonia de Nord.

La Stockholm, Austria a marcat de trei ori în numai 16 minute din repriza secundă şi, chiar dacă gazdele au înscris golul de onoare în minutul 90, elevii lui Ralf Rangnick s-au impus cu 3-1. Austria are 13 puncte, egalând astfel Belgia, care rămâne însă pe primul loc al grupei F datorită golaverajului, conform news.ro.

Rezultatele înregistrate marţi seara, în meciurile din calificările Euro 2024:

Grupa A: Norvegia – Georgia 2-1 (Haaland 25, Ostergaard 33 / Zivzivadze 90+1);

Grupa A: Spania – Cipru 6-0 (Gavi 18, Merino 33, Joselu 70, Ferran Torres 73, 83, Alex Baena 77);

Grupa C: Malta – Macedonia de Nord 0-2 (Elmas 5, Manev 41);

Grupa C: Italia – Ucraina 2-1 (Frattesi 12, 29 / Yarmolenko 41);

Grupa F: Suedia – Austria 1-3 (Holm 90 / Gregoritsch 53, Arnautovic 56, 69 penalti);

Grupa F: Belgia – Estonia 5-0 (Vertonghen 4, Trossard 18, Lukaku 56, 58, De Ketelaere 88);

Grupa I: Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3);

Grupa I: Elveţia – Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3 penalti).