Seară magică în Liga Campionilor! Ciprian Tătărușanu, partidă fantastică în tricoul lui AC Milan. Bayern câștigă la Paris cu PSG

Liga Campionilor a revenit cu fazele eliminatorii. În această seara au intrat în scenă campioanele din Italia, Germania și Franța.

Duelul dintre PSG și Bayern Munchen a fost capul de afiș al serii dar românii au fost interesați mai mult de duelul de la Milano dintre AC Milan și Tottenham. Portarul român Ciprian Tătărușanu a fost titular în poarta ”diavolilor milanezi”.

Liga Campionilor a revenit

Tătărușanu a avut o primă repriză fantastică în partida cu Tottenham. Portarul român a menținut poarta intactă.

Milanezii au deschis scorul în minutul 7 prin Brahim Diaz, după o lovitură de cap din apropierea porții.

Tottenham a dictat ritmul și s-au apropiat în câteva rânduri de poarta lui Tătărușanu dar portarul român a apărat șuturile lui Kane și Son.

Milan a menținut avantajul până la finalul partidei și a reușit să se impună cu 1-0 în manșa tur a optimilor Ligii Campionilor.

Echipele de start:

AC Milan: Tătărușanu – Thiaw, Kalulu, Kjaer, Hernandez – Saelemaekers, Calabria, Krunic, Tonali – Diaz, Giroud, Leao

Tottenham: Forster – Emerson, Romero, Dier, Lenglet – Sarr, Skipp – Kulusevski, Perisic, Son – Kane

PSG-Bayern 0-1 ( Coman min. 53)

Duelul șoc din ”optimile” Ligii Campionilor, PSG- Bayern, a oferit o primă repriză de fotbal total dar fără reușite pe tabela de marcaj.

Bavarezii au avut inițiativa în primele 45 de minute, iar în a 2-a repriză au prestat un joc similar cu cel din prima parte.

Eforturile au fost răsplătite imediat pe tabela de marcaj, iar Kingsley Coman a reușit să înscire după o imensă eroare comisă de Donnarruma.

În minutul 92, Pavard a fost eliminat de la Bayern pentru cumulul de cartonașe galbene.

PSG: Donnarumma – Hakimi, Ramos, Marquinhos, Mendes – Zaire Emery, Pereira, Verratti, Soler – Messi, Neymar
Antrenor: Christphe Galtier

Bayern: Sommer – Pavard, de Ligt, Upamecano, Cancelo – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Coman – Choupo Moting
Antrenor: Julian Nagelsmann