SCM Râmnicu Vâlcea, la pas spre Final Four-ul EHF European League

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat manșa tur disputată cu danezele de la Nykobing, în sferturile European League. Româncele s-au impus cu 32-29 și au făcut un pas important spre Final Four-ul EHF European League.

În fața a aproape 2.500 de spectatori, elevele lui Bent Dahl au revenit de la 7-8 și au controlat toată repriza. La pauză a fost 16-14. Româncele au controlat jocul și în partea a doua.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Glibko 7 goluri, pentru SCM, respectiv Halilcevic 6, pentru daneze.

Manșa retur din Danemarca se joacă duminică, de la ora 19:00.

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile European League, după ce a încheiat pe locul 2 în grupa D, în urma rezultatelor: 40-30 cu Praktiker-Vac, 22-24 şi 30-28 cu Paris 92, 31-38 şi 32-32 cu Thuringer.

Formaţia vâlceană s-a calificat în faza grupelor, după ce a eliminat în turul 3 echipa suedeză H 65 Hoors HK.

Până la meciul de duminica viitoare, SCM Râmnicu Vâlcea are un meci dificil și în „Liga Florilor”, acasă, cu Buzăul.