Scandal uriaș la Roland Garros! S-a întâmplat totul pe teren. Ce au putut face rivalele Simonei Halep/ Video

Scandal uriaș la Roland Garros! S-a aflat ce au putut face rivalele Simonei Halep chiar pe teren.

Elina Svitolina (192 WTA/ Ucraina) a câștigat partida cu Daria Kasatkina (9 WTA/ Rusia), scor 6-4, 7-6 (5), astfel că ucraineanca s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros.

Scandal uriaș la Roland Garros

Meciul a fost unul tensionat, asta tocmai din pricina originilor pe care le au cele două sportive, ale căror țări se află în război. Svitolina și Kasatkina nu s-au salutat la sfârșit de meci, gest devenit o obișnuință deja pentru jucătoarea din Ucraina, care a ales de multe ori să nu dea mâna cu adversarele din Rusia.

Mai apoi, Kasatkina s-a îndreptat spre arbitrul de scaun și a dat mâna cu el, iar ulterior a privit-o pe ucraineancă și i-a făcut semnul „ok”.

Același gest l-a făcut Svitolina și în partida cu Anna Blinkova, din turul trei de la Roland Garros. Atunci, cea dintâi a câștigat meciul cu 2-6, 6-2, 7-6.

Elina Svitolina o va înfrunta în sferturile de finală ale competiției pe Aryna Sabalenka, jucătoare din Belarus, țară care, de altfel, susține războiul din Ucraina.

„Ultimele două meciuri le-am jucat împotriva unor adversare din Rusia. Așa că, dacă va fi Sabalenka, va fi la fel pentru mine. Voi da 110% pentru Ucraina”, a declarat Elina Svitolina.

Un alt moment similar le-a avut protagoniste pe Marta Kostyuk și Aryna Sabalenka. Cele două s-au întâlnit în primul tur de la Roland Garros. Atunci, sportiva din Ucraina nu a dorit să-și salute adversara. Din acest motiv, ea a fost huiduită de spectatorii de la Paris.