Sărut mâna, Takayuki! Niponul i-a făcut resuscitare Petrolului care acum e cu un pas în Liga I, grație egalului cu Hermannstadt

N-a fost un meci care să îi dea pe iubitorii fotbalului pe spate. Nu s-au văzut nemaivăzute, execuții, scheme, tactici. Nici măcar vreo atmosferă mai acătării, cum e pe noul ”Ilie Oană”.
Hermannstadt și Petrolul au oferit exact ceea ce se aștepta de la ele. Un meci de uzură, gri, încrâncenat, precum un scrâșnet printre dinți. Iar când miza e o mult dorită promovare în Liga I, nici nu prea există ceva de reproșat.

Niciunul dintre foștii colegi de la Petrolul și Rapid – Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, și Nae Constantin, omologul de pe banca ”lupilor” – n-a riscat. S-au angajat într-un fel de așteptare, de adormire a adversarului, pe ideea ”jocul greșeala așteaptă”.

Așa s-a și deschis scorul, în minutul 44. Pîrvulescu a alunecat și a căzut în careu peste Oroian, arbitrul Marian Barbu a dat 11 metri și Petrișor Petrescu a transformat.

Ofsaid la Măzărache, dar golul e validat

De la pauză n-au ieșit, ca-n filme, niște echipe de zmei, chitiți să muște din inamic. Deloc. Petrolul a luat însă inițiativa, din obligație, iar Hermannstadt a stat la cutie, aruncându-se din când în când pe contraatac. Oaspeții și-au dorit mai mult egalarea și au egalat.

În minutul 66, după o fază ca de biliard, Seto a prins plasa cu un șut de la marginea careului. Meiers i-a pupat mâna lui Takayuki, dar mai degrabă ar fi trebuit să-i mulțumească mai degrabă arbitrului Marian Barbu, care nu a anulat golul, deși Măzărache, aflat în poziție de ofsaid, era pe traiectoria balonului.

Petrolul a tras apoi oblonul. Și i-a ieșit. Un 1-1 greu, dar meritat, care-i menține pe ”lupi” lideri în play-off-ul ligii secunde. Nu sunt promovați încă matematic, dar parcă se vede tot mai clar Liga I din Ploiești. Etapa viitoare poate sărbători, dacă învinge acasă pe Chiajna.