S-au încins spiritele în Olanda. Bătaie ca în filme pe teren. Fanii furioși s-au năpustit asupra fotbaliștilor / Video

Scene incredibila în Olanda, la meciul dintre Groningen și Heerenveen. Suporterii gazdelor s-au luat la bătaie cu fotbaliștii, iar arbitrul a fost obligat să întrerupă partida cu 15 minute înainte de final.

Scandalul a început după ce un fan a intrat pe teren. Oamenii de ordine l-au prins, dar în tribune spectatorii au început să se îmbrâncească cu stewarzii.

Arbitrul a trimis fotbaliștii la vestiare. Jetro Willems a mers spre galerie încercând să calmeze spiritele, dar a fost lovit cu pumnul.

„Vin din Rotterdam Sud, pot să încasez o bătaie, nu? Nu vreau să spun prea multe. Categoric nu este ceva normal. Vom vorbi cu clubul şi apoi poate vom spune mai multe”, a declarat Jetro Willems.

Elvis Manu, de la Gronongen, a alergat și el spre tribune, dar nu a făcut decât să-i enerveze și mai tare pe suporteri.

Arbitrul a scos echipele de pe teren în minutul 85, dar jucătorii au revenit ulterior şi jocul s-a încheiat.

Groningen – Heerenveen s-a încheiat 0-2. Este a treia victorie la rând a lui Heerenveen în meciurile directe. Gazdele sunt pe penultimul loc, cu un punct peste Cambuur. De cealaltă parte, Heerenveen e pe poziția a noua 9 în prima ligă din Olanda.