S-a terminat Rapid-Vipers! Meci fără istoric în Sala Polivalentă. Calificarea, aproape decisă

Rapid a pierdut meciul cu Vipers, scor 25-31, în prima manșă din sferturile Ligii Campionilor.

Norvegiencele au condus încă de la început, la pauză având un avantaj de 6 goluri, 18-12.

Principalele marcatoare ale partidei au fost: Grozav 5 goluri și Buceschi 4, pentru Rapid. De la Vipers s-au remarcat Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5.

Surpriza competiției în acest sezon, Rapid, are cel mai greu adversar din „sferturile” Ligii Campionilor, pe deținătoarea trofeului, Vipers. Până acum giuleștencele nu au pierdut pe teren propriu în Liga Campionilor. În faza precedentă, Rapid a trecut de Krim.

De partea cealaltă, Vipers este neînvinsă din 18 decembrie anul trecut. Atunci a pierdut la București cu CSM București, 24-27. După acel meci, a reușit să câștige 23 de partide.

Tot în sferturile de finală va juca, astăzi, CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM întâlneşte în deplasare pe Team Esbjerg.

La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie.

În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.