S-a aflat adevărul despre Istvan Kovacs! Italienii fac anunțul momentului despre arbitrul român. E răsturnare totală de situație

Istvan Kovacs, mesaj neașteptat de la italieni după prestația din Liga Campionilor. Asta în vreme ce germanii l-au criticat pe arbitrul român pentru felul în care a condus duelul AC Milan – Borussia Dortmund.

Istvan Kovacs a condus partida AC Milan – Borussia Dortmund, scor 1-3, din grupa F a UEFA Champions League.

S-a aflat adevărul despre Istvan Kovacs

Deși arbitrul a fost criticat de specialiștii din Germania, asta din pricina unei lovituri de pedeapsă acordate celor de la AC Milan, italienii au avut numai cuvinte de laudă la adresa românului. De altfel, publicația Sport Virgilio i-a acordat nota 6.5 centralului din Carei.

„După 5 minute a acordat un penalty pentru rossoneri în urma unei atingeri a lui Schlotterback, decizie foarte corectă. O decizie corectă a luat și câteva minute mai târziu, când a dictat penalty pentru echipa germană pentru un fault al lui Calabria. Românul a fluierat foarte rar, însă galbenul arătat lui Tomori nu a avut o justfificare clară”, au transmis italienii.

Totuși, germanii nu l-au iertat pe arbitrul român, care a acordat două penalty-uri în doar 10 minute. Cu toate astea, Borussia Dortmund a făcut spectacol pe San Siro și, după ce a câștigat cu 3-1, s-a calificat în optimile competiției.

Critici la adresa lui Istvan Kovacs

Benedikt Howdes, fostul jucător al lui Schalke 04 și specialist TV, nu s-a abținut și l-a criticat dur pe arbitru după ce a văzut că italienii au primit penalty în minutul 5.

„Niciodată în viața lui, acela nu este henț. Dacă nu revine asupra deciziei, este scandalos”, a spus Howedes, conform FireNews.

O reacție similară a avut și expertul în arbitraj Lutz Wagner: „După părerea mea, nu este penalty”, a spus acesta.

În minutul 5, centralul a considerat că Nico Schlotterbeck a făcut un presupus henţ în careu. Hummels a făcut semne că arbitrul a greșit, dar confirmarea a venit din cabina VAR. Olivier Giroud a ratat însă penalty-ul. Patru minute mai târziu, Bynoe-Gittens a căzut după o intervenţie a lui Calabria. Kovacs a arătat din nou punctul cu var.

Istvan Kovacs a fost ajutat de românii Vasile Marinescu, Ovidiu Artene și Marcel Bîrsan. În camera VAR au fost olandezul Pol van Boekel și Cătălin Popa.

Pentru Kovacs a fost a treia partidă din actualul sezon de Champions League. Arbitrul a mai fost desemnat la meciurile Newcastle – PSG 4-1 și Arsenal – Sevilla 2-0.