Seară nebună în Champions League! Ce a făcut Istvan Kovacs la meciul serii. Rezultate complete

Seară nebună în Champions League. În această seară a avut loc partide din etapa a cincea din grupele UEFA Champions League, iar Istvan Kovacs a reușit să fie în centrul atenției. A acordat două penalty-uri în doar 10 minute.

Primele meciuri care s-au jucat au fost Lazio Roma – Celtic și Şahtior Doneţk – Antwerp.

Italienii au câștigat scor 2-0, în meciul din Grupa E. Golurile au fost marcate de Immobile, în minutele 82 şi 85. Meciul nu a fost lipsit de incidente în tribune.

Tot marţi, în grupa H, Şahtior Doneţk a învins cu 1-0 echipa Antwerp. A marcat Matviyenko, în minutul 12.

Borussia Dortmund, Atletico Madrid, FC Barcelona și Lazio sunt în primăvara europeană.

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri în primele 10 minute

Istvan Kovacs a arbitrat AC Milan – Borussia Dortmund, scor 1-3, și în doar 10 minute, românul a acordat celor de la Borussia două penalty-uri. Nemții au câștigat grupa și meg în optimi.

În minutul 5, centralul a considerat că Nico Schlotterbeck a făcut henţ în careu şi a arătat punctul cu var. Hummels a făcut semne că arbitrul a greșit, dar confirmarea a venit din cabina VAR. Olivier Giroud a ratat penalty-ul.  Patru minute mai târziu, Bynoe-Gittens a căzut după o intervenţie a lui Calabria, iar Kovacs a arătat din nou punctul cu var.

Românul a fost aspru criticat de experții nemți pentru că a acordat pimul penalty.

”Niciodată în viața lui, acela nu este henț. Dacă nu revine asupra deciziei, este scandalos”, a spus Howedes, conform FireNews. Expertul în arbitraj Lutz Wagner a spus și el că: ”După părerea mea, nu este penalty”.

Arbitrul român a fost ajutat de asistenții Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Al patrulea oficial aa fost Marcel Bîrsan. În camera VAR s-au aflat Pol van Boekel (Ţările de Jos) şi Cătălin Popa.