Istvan Kovacs, făcut praf după prestația din Champions League. Germanii nu l-au iertat pe arbitrul român + Reacția lui Ilie Dumitrescu

Istvan Kovacs a fost făcut praf după prestația din în Champions League, de la meciul dintre Ac Milan și Borussia Dortmund. Germanii nu l-au iertat pe arbitrul român care a acordat două penalty-uri în doar 10 minute.

Nemții au făcut spectacol pe San Siro și după ce au câștigat cu 3-1 s-au calificat în optimile competiției.

Istvan Kovacs, făcut praf după prestația din în Champions League

Comentatorii nemți nu l-au iertat pe Istvan Kovacs, după ce românul a acordat două lovituri de pedeapsă în primele minute ale meciului.

Benedikt Howdes, fostul jucător al lui Schalke 04 și specialist TV, nu s-a abținut și l-a criticat dur după ce a văzut că italienii au primit penalty în minutul 5.

”Niciodată în viața lui, acela nu este henț. Dacă nu revine asupra deciziei, este scandalos”, a spus Howedes, conform FireNews.

O reacție asemănătoare a avut și expertul în arbitraj Lutz Wagner.

”După părerea mea, nu este penalty”, a spus acesta.

În minutul 5, centralul a considerat că Nico Schlotterbeck a făcut un presupus henţ în careu. Hummels a făcut semne că arbitrul a greșit, dar confirmarea a venit din cabina VAR. Olivier Giroud a ratat însă penalty-ul. Patru minute mai târziu, Bynoe-Gittens a căzut după o intervenţie a lui Calabria. Kovacs a arătat din nou punctul cu var.

Reacția lui Ilie Dumitrescu

Ilie Dumitrescu, dar și Gabi Balint spune că arbitrul român a luat cele mai bune decizii la meciul din Liga Campionilor.

„E la un nivel bun Kovacs. A arătat un arbitraj cu personalitate așa, a gestionat bine meciul. Foarte ferm în deciziile sale.”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru Digi Sport.

„Foarte bună (n.r. prestația). Penalty-uri au fost clare, nici nu mai era nevoie de var. Și tușierii la fel, foarte buni.”, a spus și Gabi Balint, pentru aceeași sursă.