Spectacol pe Arena Națională! S-a terminat România-Andorra. Tricolorii lui Edi Iordănescu, mai aproape de EURO 2024

Spectacol pe Arena Națională. Naționala României a zdrobit Andorra, scor 4-0, în preliminariile EURO 2024. Tricolorii sunt pe primul loc în Grupa I, după ce Elveția a terminat la egalitate, 3-3, cu Belarus.

Tricolorii au început în forță. Prima ocazie a venit în minutul 14. Florinel Coman a pasat în careu, iar Bîrligea a preluat și a șutat violent, din voleu, dar Alvarez a respins. În minutul 23, Nicolae Stanciu a deschis scorul scorul. Căpitanul României a executat foarte bine o lovitură liberă de la 20 de metri. Șase minute mai târziu, Ianis Hagi a marcat și el. Ultima reușită a acestuia la națională a fost pe 8 octombrie 2021, în Germania – România 2-1

Ianis Hagi a fost faultat în careu în minutul 42, iar arbitru a acordat lovitură de pedeapsă. Răzvan Marin a fost cel care a marcat pentru 3-0.

În debutul reprizei secunde, Florinel Coman a marcat și el, pentru 4-0.

România – Andorra, echipele de start

România: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu – 21. Moruțan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguș, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza
Selecționer: Edi Iordănescu

Andorra: 12. Alvarez – 18. Jesus Rubio, 3. M. Vales, 5. Llovera, 15. San Nicolas – 21. M. Garcia, 6. E. Vales, 4. Rebes, 17. Cervos – 8. M.Vieira, 9. Sancez
Rezerve: 1. Gomes, 13. Pires, 2. De Pablos, 7. M. Pujol, 10. R. Fernandez, 11. I. Fernandez, 16. Gomes, 14. Alaez, 19. Viladot, 20. Pomares, 22. Vernat, 23. Rubio
Selecționer: Koldo Álvarez

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Kristo Tohver, Asistenți: Silver Koiv, Sten Klaasen (toți din Estonia), Arbitru VAR: Pascal Muller (Germania)