România a câștigat Trofeul Carpați. România-Spania 25-23 în meciul decisiv

România a învins Spania cu scorul de 25-23 și își adjudecă Trofeul Carpați ediția 2022.

România a terminat actuala ediție neînvinsă după remiza 32-32 cu Austria în primul meci și victoria clară contra Serbiei, ieri, scor 26-20, astăzi ”tricolorele” au reușit să învingă și Spania după un meci cu final dramatic.

Florentin Pera a câștigat primul trofeu cu naționala României

Prima acțiune a naționalei cu Florentin Pera selecționer a fost un real succes. După un prim meci slab, terminat la egalitate, 32-32 contra Austriei, fostul antrenor al lui ȚSKA Moscova a reușit să regleze jocul din mers.

O victorie convingătoare cu Serbia, scor 26-20, iar astăzi, contra Spaniei, „tricolorele” au profitat de paradele Iuliei Dumanska.

Portărița celor de la Gloria Bistrița a fost de netrecut în prima repriză având 9 parade care au ținut reprezentativa iberică la doar 10 goluri în primele 30 de minute dar din păcate, nici ofensiva noastră nu a impresionat. Neagu a înscris un singur gol în prima parte și reușitele Crinei Pintea au fost suficiente pentru un avantaj fragil, 11-10.

În a 2-a parte Rapidista Grozav a semnat 5 reușite în ultimele 5 minute, care ne-au adus în avantaj, scor 24-23, moment în care Dumanska a avut o nouă intervenție miraculoasă și păstrează Trofeul Carpați acasă.

Ediția din 2022 a Trofeului Carpați s-a disputat în sala Polivalentă „Unirea”, din Bistrița.