Revenire de la punctul cu var! Sepsi a ieșit din pasa neagră cu o victorie în deplasare, la Chindia, grație a două goluri din lovituri de la 11 metri”

Chiar dacă ”acasă”, pe „Ilie Oană”, Chindia a bifat primele oportunități de gol. Dar de reușit, a reușit Sepsi să marcheze.

În minutul 36, Păun a fost faultat în careu de Akhmatov, care a avut o intrare întârziată, iar lovitura de la 11 metri a fost transformată fără nicio emoție de Rondon.

Dar trupa lui Cristiano Bergodi s-a bucurat doar 6 minute, pentru că Neguț a aruncat o minge spre careul oaspeților, Cooper s-a înălțat și a trimis direct în vinclu, pentru 1-1.

Fericirea a venit tot de la punctul cu var și de la VAR pentru Sepsi. Passaglia l-a faultat dur pe Rondon în careu, arbitrul Flueran a consultat arbitrajul video și a dat lovitură de pedeapsă, transformată de Ion Gheorghe.

Meciul a fost închis, odată cu golul al doilea al lui Sepsi, care a urcat pe 7, cu 13 puncte, în timp ce Chindia rămâne ultima, cu doar 3 puncte.

CHINDIA: 1. D. Moldovan – 21. Orozco, 6. Celea, 25. Boldor, 8. Ad. Ioniță – 5. Vorobjovas, 66. Akmatov -10. Neguț, 59. Popadiuc, 9. Cooper – 19. D. Popa
REZERVE: 33. Căbuz, 3. C. Dima, 7. Al. Jipa, Dumitrașcu, 17. Chamed, 98. Căpușă, Passaglia
ANTRENOR: Adrian Mihalcea

SEPSI: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 45. D. Ciobotariu, 82. Ninaj, 20. A. Dumitrescu – 5. J. Rodriguez, 6. N. Păun, 77. Aganovici – 21. Bărbuț, 99. Rondon, 11. M. Ștefănescu
REZERVE: 12. Began, 8. I. Gheorghe, 10. Achahbar, 18. Safranko, 27. R. Ispas, 45. 90. Golofca, , 44. Bălașa, 13. C. Matei, 9. Tudorie
ANTRENOR: Cristiano Bergodi