Răzvan Burleanu a dat marea lovitură! Nu a dat nicio şansă concurenţei. FRF surclasează pe toată lumea

Răzvan Burleanu a dat marea lovitură! Nu a dat nicio şansă concurenţei. FRF surclasează pe toată lumea. Cel puţin asta reiese din ultimul sondaj al celor de la mediaTRUST. Topul  prezintă vizibilitatea în media a tuturor Federațiilor Sportive din România, de la 1 – 31 iulie 2023.

Federaţia Română de Fotbal, condusă de Răzvan Burleanu, este cea mai vizibilă dintre toate.

Răzvan Burleanu a dat marea lovitură!

Din totalul de 10.039 de mențiuni media dedicate Federațiilor Sportive din România, peste 5.000 dintre acestea se concentrează pe activitățile FRF. Forul condus de Răzvan Burleanu a fost menționat în 5.085 de articole. Vârful de expunere a avut loc pe data de 18 iulie.

Atunci, FRF a depus candidatura Bucureștiului pentru organizarea finalei Europa League, din 2026 sau 2027, pe Arena Naţională.

În iulie, natația a urcat de pe poziția a șasea până pe locul al doilea în clasamentul celor mai mediatizate Federații Sportive. A avut 809 de mențiuni în materiale jurnalistice. Momentul de maximă vizibilitate a fost pe 27 iulie. Atunci a avut loc finala de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație desfășurate în Japonia.

David Popovici a ocupat poziția a șasea. De asemenea, știrile au adus în prim-plan realizările lui Constantin Popovici și Cătălin Preda. Cei doi au fost medaliați cu aur și argint la proba de sărituri în apă de la înălțimea de 27 de metri, în cadrul Campionatelor Mondiale de Natație de la Fukuoka.

Federația Română de Handbal urcă pe poziția 3, cu 332 de materiale jurnalistice. A fost menționată, după ce în luna iunie s-a clasat pe locul 4. Creșterea semnificativă a atenției mediatice este generată în principal de subiecte precum victoria României care a cucerit medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin Under-19.

Federația Română de Ciclism a urcat pe poziția a patra în clasamentul mediatizării. A avut un total de 287 de articole în presă, față de locul opt ocupat în luna iunie. Totul datorită ediției din 2023 a Turului României, o competiție de ciclism rutier de anvergură în sud-estul Europei.

Federația Română de Tenis, revine în top 5, cu 281 de mențiuni în presă. Subiectele care au prins contur au fost legate de anunțul noului director general al Federației, dar și de aspectele privind suspendarea Simonei Halep.