Schimbă Edi Iordănescu portarul la echipa naţională? Omul lui Răzvan Burleanu a dat verdictul. Mesaj pentru portarul celor de la FCSB

Schimbă Edi Iordănescu portarul la echipa naţională? Omul lui Răzvan Burleanu a dat verdictul. Mesaj pentru portarul celor de la FCSB.

FCSB a câstigat în toate cele 5 etape din campionat și este lider de clasament. Cu toate acestea, Ștefan Târnovanu a fost avertizat.

Schimbă Edi Iordănescu portarul la echipa naţională

Mihai Stoichiță, directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, este de părere că Ștefan Târnovanu a greșit la golul marcat de moldoveni.

„Eu cred că ar trebui să le analizăm jocul în două reprize diferite. O primă repriză a Iașiului foarte timidă, în care ieșeau din apărare extrem de prudent. Probabil că Grozavu la pauză a schimbat totul și a intrat puțin în ei, i-a ambiționat și le-a dat curaj pentru repriza a doua.

O prima repriză în care trebuie să recunoaștem că FCSB-ul a pus foarte multe probleme. Ce vreau să remarc este că ponderea foarte importantă pentru FCSB sunt duelurile unu la unu câștigate. În prima repriză a fost foarte bine, nu spun ușor, dar cu o lejeritate. Popescu la golul acela vedeți ce preluare.

La golul acela lovitura e corectă, puternică în balon, dar preluarea este cea care derutează tot sistemul defensiv. Bravo lui, mi-a plăcut foarte mult. Vedem un Florinel Coman care are o ușurință în a dribla, în a scoate oameni din joc, chiar dacă acțiunile spectaculoase pe care le-a avut nu au avut finalitate în marcarea unui gol. Assist-uri au fost destule”, a spus Mihai Stoichiță, la Fanatik.

Târnovanu, principalul vinovat la FCSB

Mihai Stoichiță consideră că Ștefan Târnovanu este principalul vinovat pentru golul încasat de FCSB cu Poli Iași.

„E o chestie psihologică la fel cum ai spus și tu pentru că practic ei au crezut că au încheiat jocul la 2-0.

A venit acea execuție spectaculoasă a lui Vașvari, dar eu cred că e coroborată și cu atenția lui Târnovanu. Dacă nimeni nu are curaj să o zică, o spun eu. Îmi este foarte drag acest copil, dar cred că și el a fost puțin mai relaxat decât ar fi trebuit să fie la faza respectivă. (n.r. se aștepta să centreze) Probabil.

Este același portar, dar starea psihologică, siguranța pe care o are datorită faptului că a avut niște realizări extraordinare în sezonul trecut. Acum îl trage puțin de urechi Popa (n.r. antrenorul cu portarii la FCSB). Trebuie atenționat. Factorul important trece prin mâinile lui Popică. La fiecare fază trebuie să fii un arc electric, concentrat. Nu știi ce se întâmplă, fotbalul e atât de imprevizibil”, a declarat Mihai Stoichiță.