Rapid – Kastamonu 28-22. Giuleștencele sunt la egalitate cu Gyor și Esbjerg în Liga Campionilor

Campioana României a învins pe teren propriu pe Kastamonu, scor 28-22, într-un meci din grupele Ligii Campionilor. După acest rezultat, româncele speră la o calificare în sferturile de finală ale competiției.

Cele mai bune marcatoare au fost Polman 6 goluri, Buceschi 5, pentru Rapid, respectiv Chebbah 5, pentru Kastamonu.

În etapa a XII-a a grupei B s-a mai jucat meciul dintre Buducsnot – Lokomotiva Zagreb 25-18, celelalte dispute de duminică sunt între Storhamar – Team Esbjerg şi Metz Handball – Gyor ETO.

După 12 etape, Rapid Bucureşti are 18 puncte (locul 4).

Rapid, rezultate în grupa B

31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

Rapid va disputa următorul meci în 4 februarie, în deplasare, cu liderul Metz.

În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti, calificată deja în sferturile de finală.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.