CSM București, în sferturile Ligii Campionilor. Tigroaicele au învins Bietigheim cu 27-25. Cristina Neagu, un nou record

CSM București a câștigat în deplasare meciul cu Bietigheim (Germania), scor 27-25, în runda a 12-a din grupa A din EHF Champions League.

Româncele au adunat după această victorie 21 de puncte, sunt pe primul loc în grupă și s-au calificat în sferturile competiției. Aceasta a fost a șasea victorie la rând pentru Tigroaice.

CSM București avea nevoie doar de un egal pentru a se califica matematic în faza următoare. Și-a revenit însă după pauză și și-a luat revanșa după ce în tur s-a terminat egal 28-28.

Cristina Neagu a reușit o performanță uriașă. A adunat 1000 de goluri în Liga Campionilor.

CSM București, locul 1 în grupă

Cu două etape înainte de finalul fazei grupelor, CSM București are 21 de puncte și este pe primul loc. Locul doi este ocupat de Kristiansand, 19 puncte, iar Odense este pe 3, cu 14 puncte.

Primele două clasate din cele două grupe principale se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Ocupatele locurilor 3-6 din cele două grupe principale se vor duela în optimile de finală, iar cele patru formații care vor accede în turul următor, se vor lupta cu formațiile clasate pe locurile 1-2 pentru un ”bilet” în Final Four.