Rapid, egala supersonicului Vipers o repriză. Misiunea era însă imposibilă, visul frumos s-a terminat pentru fetele pregătite de Kim Rassmusen.

Rapid a ținut aproape de superadversarul ei din Liga Campionilor până la pauză. Și, surprinzător, s-a terminat 18-18. Eliza Buceschi și Lorena Ostase, ambele cu câte patru goluri, păreau în vână. Dar, ce-i drept, nu era suficient pentru Rapid, ca să facă o minune.

Rapid, spulberată de Vipers

Iar visul frumos s-a frânt în repriza secundă. Când nordicele au dus scorul la o diferență neverosimilă, de zece goluri: 36-26.

S-a terminat până la urmă cu victoria zdrobitoarea a lui Vipers, 4O-31, cu o calificare previzibilă a colosului norvegian în Final Four-ul de la Budapesta.

Și nu sunt chiar cuvinte mari, dacă se ia în calcul diferența de recuperat din meciul tur, când Vipers câștigase la București cu 31-25.

În plus, Vipers este câștigătoarea ultimelor două ediții a Ligii Campionilor. Și doar o simplă privire pe foaia de joc a echipei cu care a jucat Rapid e relevant.

Sunt scrise nume precum Anna Vyakhireva – probabil cea mai completă jucătoare la acest moment. Sau al legendarei Katrine Lunde. Norvegianca are 43 de ani, două titluri olimpice, trei mondiale și vreo șase europene!