Rafa Nadal are, din nou, probleme medicale. Spaniolul a anunțat ce s-a întâmplat la ultimul meci

Rafael Nadal a părăsit turneul de la Brisbane, vineri, după ce a fost învins de Jordan Thompson. Spaniolul a revenit pe teren după aproape un an de pauză, dar se pare că nu este refăcut în totalitate.

Fostul lider ATP a explicat ce s-a întâmplat în meciul pierdut în fața australianului, scor 7-5, 6-7(8/6), 3-6.

Rafa Nadal are, din nou, probleme medicale

Rafael Nadal a părăsit turneul de la Brisbane în faza sferturile de finală după un meci care a durat peste 3 ore. După partida cu Jordan Thompson, spaniolul a explicat ce probleme a avut.

Ibericul a fost nevoit să meargă la vestiare în timpul meciului pentru îngrijiri medicale, și spune că după meci a simțit o durere musculară în zona unde a avut o accidentare contractată cu un an mai devreme.

”Nu este la fel ca anul trecut pentru că în acel moment am simţit imediat ceva. Astăzi nu am simţit mare lucru, dar este într-o zonă apropiată de cea unde am suferit operaţia anul trecut. De aceea suntem un pic îngrijoraţi”, a spus Nadal.

Fostul lider mondial s-a accidentat anul trecut la Australian Open. În vara lui 2023, a fost nevoit să facă două operaţii la şold anul trecut.

Revenit în circuit după aproape un an, acesta a declarat că speră că va putea juca la primul turneu de Grand Slam al anului.